התעשייה – תערוכת 60 שנות צילום גברא מנדיל ז״ל

מאז תחילת שנות השישים, סטודיו גברא הוא המקום בו צומחים הצלמים
שמובילים לאורך שנים את עולם הצילום המסחרי בישראל.


 ״התעשייה”: 60 שנות צילום של גברא מנדיל בגלריית המשכן
גלריית המשכן בית מאירוב מקדישה תערוכה לצלם גברא מנדיל ז”ל, מצלמי הפרסום והסלבס הראשונים בארץ בשנות השישים והשבעים.

החל מה-8 לפברואר 2023 תוצג לראשונה תערוכת צילום של הצלם גברא מנדיל ז״ל, שהיה אחד מהצלמים המקצועיים הראשונים בארץ.
גברא היה צלם, מנהיג ואיש חינוך. הוא הקים את איגוד הצלמים המקצועיים בישראל P.P.of.I והיה נשיא האיגוד לאורך שנים, הוא לימד וגידל עשרות צלמים שהתחילו את דרכם אצלו בסטודיו כאסיסטנטים שלו או כסטודנטים, באחת המסגרות בהם לימד והפכו בהמשך הדרך להוביל את עולם הצילום המסחרי הישראלי.

הארכיון של גברא כולל מאות ואלפי צילומים, כצלם שהיה מרכזי מאוד בעולם המסחרי, צילומי האופנה, הפרסום והפורטרטים הם חלק מהעולם התרבותי שכולנו גדלנו עליו, ומעבר לערך האמנותי הם משקפים מראה של תקופה, של אנשים, של עולם הפרסום והתעשייה הישראלית בראשית שנותיה.  

 אוצר התערוכה: איתן טל.

בתערוכה יוצגו צילומים של הדודאים, ג׳וזי כץ, אריק לביא, הגשש החיוור, להקת כוורת בתחילת דרכה, ציפי שביט, צביקה פיק, גילה אלמגור, דן כנר, רות דיין ועוד – כל אלו מוצגים לראשונה לאחר עבודת מחקר, חיפוש וניקוי אבק מהנגטיבים.

כמו כן, תציג התערוכה לראשונה פריימים שלא נחשפו בעבר, רעיונות לקמפיינים, ניסיונות צילום בעדשות שכנראה הקדימו את זמנם. למרות שלא הוצגו מעולם והיו נעולים בסטודיו שלו שהיה סגור מאז מותו ב-2006, דווקא דימויים אלה כיום נראים נכונים ועכשוויים.

לצד הצילומים ההיסטוריים, יוצגו צילומים שנוצרו בהשראתו, כולם של צלמות וצלמים שהם ממשיכי דרכו, כולם התחנכו ב״סטודיו גברא״, בית הספר לצילום שייסד, הממשיך להיות פעיל ולחנך את דור העתיד על בסיס מורשתו. בצילומים העכשוויים משתקפת ישראל של היום, ישראל צבעונית, מגוונת, אחרת, ואולי פחות תמימה.

התערוכה בגלריית המשכן בית מאירוב שתיפתח ב-8.2.23 ותינעל ב-3.5.23

הכניסה חופשית. נשמח לראותכם!

לדף התערוכה בגלריית מאירוב לחצו כאן 

*צילומים אייקונים של גברא מנדיל שאינם מופעים בתערוכה 

למידע ופרטים נוספים כתבו לנו:
שלחו הודעה
לוגו ריבוע שקוף

תודה שנרשמתם ליום הפתוח!

פרטים נוספים ישלחו במייל בהקדם

דילוג לתוכן