תואר ראשון בצילום או קורס צילום מקצועי

תחום הצילום הוא עולם מופלא, מרתק ועשיר, ובשנים האחרונות התחום הופך לנגיש ולפופולרי מאוד. במציאות של היום, לכולנו יש סמארטפון מתקדם עם מצלמה משוכללת, ורבים מאיתנו משקיעים בצילומים מרהיבים ומקוריים, לכן לא פעם עולה המחשבה להפוך את תחביב הצילום שלנו למקצוע לחיים ולמקור פרנסה.

צילום הוא תחום אמנותי נפוץ בעולם של היום, ולמעשה כולנו מצלמים בדרך זו או אחרת, לדוגמה באמצעות מצלמת הטלפון החכם, מצלמה דיגיטלית לחובבנים או ציוד מקצועי. כאשר רוצים להתמחות ולהתמקצע בעולם הצילום המופלא – מומלץ ללמוד צילום באופן מקצועי, הן במסגרת הלימודים לתואר והן במסגרת הקורסים המקצועיים וממוקדים (לימודי תעודה). בשונה ממקצועות אחרים בשוק העבודה, סטודנטים צריכים להחליט מהי הדרך הנכונה ביותר עבורם ללמוד צילום על מנת להפוך לצלמים מקצועיים ומצליחים. במילים אחרות, כדי להחליט בין לימודים לתואר אקדמי בצילום לבין לימודים במסלול לתעודה – יש לענות על שאלות כגון: מהי המטרה שלנו בלימודים? מה אנחנו רוצים לעשות לאחר הלימודים? באיזה תחום צילום אנו מעוניינים להתמחות?

לימודי צילום – תואר או תעודה

מסלול הלימודים לתואר אקדמי בצילום נמשך שלוש עד ארבע שנים, ומבוסס על לימודים יומיומיים הכוללים נושאים שונים הקשורים לתחום הצילום ולניהול סטודיו. ניתן ללמוד תואר בצילום במספר מוסדות לימוד, ורוב המוסדות האקדמיים שמים דגש על תחומי האמנות, בעוד מוסדות אקדמיים אחרים מתמקדים בתחום החינוכי, לכן הבוגרים זוכים לדיפלומת B.Ed, כלומר לתואר ראשון בחינוך. יש גם מוסדות אקדמיים בהם לימודי הצילום מעניקים תעודת הנדסאי צילום, ובמסלול לימודים זה רוכשים ידע תיאורטי ומעשי בדפוס, אופטיקה ועוד.

לימודי צילום לתואר ראשון נחשבים לתובעניים ומחייבים את הסטודנטים להתמסר ללימודים המתפרשים על פני מספר שנים, בתקופה זה עליהם להתחייב לחיים הסטודנטיאליים על כל המשתמע מכך, ובסיום הלימודים עליהם לחפש את דרכם המקצועית ולהשקיע בקריירה כדי להפוך לצלמים מצליחים ומוכרים מן השורה הראשונה בארץ.

כאמור, כיום ניתן ללמוד צילום במגוון רחב של מוסדות אקדמיים, ובנוסף יש אפשרות ללמוד במוסדות מפוקחים ומוכרים על ידי המדינה, בהם הסטודנטים מקבלים תעודה מקצועית מוכרת ומוערכת. התעודה המקצועית מוכרת על ידי גופים ממשלתיים לכן יש הבוחרים קורסי צילום המוכרים לצורך גמול השתלמות, וניתן לקבל סיוע במימון הלימודים מגופים כמו משרד הקליטה, משרד התעסוקה ועוד. קורס ממוקד מהווה הכשרה מקצועית בתחום הצילום, ובוגרי הקורס יכולים לעבוד כצלמים, לפתוח סטודיו, להמשיך ללמוד וכו’.

חשוב לציין כי לא מעט צעירים מתלבטים בין לימודי צילום עם תואר אקדמי לבין לימודי צילום לתעודה, לכן חשוב להגדיר מהן מטרות הלימודים מראש ולהבין את ההבדלים בין שני המסלולים, ומהם היתרונות של התואר מבחינת קריירה, שכר ואפשרויות תעסוקה. כאשר בוחרים היכן ללמוד כדאי להתייחס לפרמטרים נוספים כמו חוויית הלימודים, משך הלימודים, אפשרויות תעסוקה לבוגרים, איכות וניסיון של סגל ההוראה, נושאי לימוד, כלים מקצועיים וכו’.

באופן כללי, לימודי צילום עם תואר אקדמי מתמקדים בעיקר בבסיס הטכני של עולם הצילום המופלא, אך גם קורסים קצרים וממוקדים מעניקים את הידע התיאורטי והמעשי הנדרש לצלמים חובבים ומתחילים, וכאשר בוחרים היכן ללמוד ובאיזה מסלול, תואר או תעודה, יש להתייחס לגורמים נוספים כמו החלק היצירתי וההתלמדות המעשית, מאחר והיצירתיות והראייה האישית והייחודית שמפתחים במהלך הלימודים הן קריטיות והכרחיות כדי להעביר באמצעות המצלמה רגעים מיוחדים ותחושות.

תנאי קבלה לתואר לעומת קורס

תנאי הקבלה לקורס צילום מקצועי מבוססים על ראיון אישי, אין צורך בידע מקדים, בניסיון בתחום הצילום או בפסיכומטרי ובגרות. כלומר, כל אחד שרוצה ללמוד צילום יכול לעשות זאת, אך עליו לעבור בהצלחה ראיון אישי ולעמוד בדרישות הלימודים של בית הספר לצילום.
תנאי הקבלה לתואר ראשון בצילום משתנים בין מוסדות הלימוד להשכלה גבוהה, ובדרך כלל המועמדים נדרשים לעמוד בתנאי הסף הבאים: ציון ממוצע בבגרות 80 ומעלה, ציון משוקלל של פסיכומטרי ובגרות 525 או יותר, ראיון אישי ומבחן התאמה.

הבדלים בתוכניות הלימוד

מסלול הלימודים לתואר בצילום כולל נושאים הקשורים לתחום הצילום, כמו מבנה המצלמה, קומפוזיציה, תאורה, טכניקות צילום, צילום אופנה, פרסומות, נוסף, דיוקן וכו’. הלימודים לתואר כוללים גם תחומים משיקים לצילום כמו אנימציה, וידאו, כתיבה, עריכה ועוד. חשוב להדגיש כי במסגרת הלימודים לתואר הסטודנטים חייבים ללמד קורסים בתחומים נוספים, בהתאם לתוכנית, כאשר יש מוסדות בהם הסטודנטים לומדים נושאים אומנותיים ויש מוסדות לימוד בהם רוכשים ידע בעולם החינוך ואפשר לצאת לשוק העבודה עם תעודת הוראה.

לימודי צילום לתעודה (קורס צילום מקצועי) מתמקדים בתחום הצילום ובמסלול השנתי לומדים נושאים רבים כגון: יסודות הצילום, שפה צילומית, עומק שדה ותנועה, קומפוזיציה וצבע, תאורה, עדשות ופילטרים, אור וטקסטורה, פורטרט, צילומי לילה, רחוב, טבע, סטודיו ומאקרו, פיתוח שפה אישית בצילום, לייטרום, צילום וידאו, עריכת וידאו, ניהול והקמת סטודיו לצילום ועוד.

יתרונות וחסרונות – לימודים לתואר לעומת לימודי תעודה

דיפלומה – תעודה מקצועית מטעם בית הספר לצילום סטודיו גברא היא תעודה שפותחת דלתות בתעשייה ומוכרת על ידי גופים ציבוריים ופרטיים. תואר ראשון הוא תואר אקדמי יוקרתי, בהתאם למסלול הלימודים אפשר לעבוד בתחום מקצועי נוסף מעבר לצילום, והתואר מאפשר להמשיך ללימודי תארים מתקדמים יותר.

נושאי לימוד – קורס צילום מקצועי מקנה את כל הידע והכלים הנדרשים לעבודתו של הצלם, במהלך הקורס משתתפים במפגשים שבועיים הכוללים ידע תיאורטי והתנסות מעשית, זוכים לביקורת של צלמים מנוסים (מרצים) ולטיפים חשובים, רוכשים כלים מקצועיים המאפשרים לסטודנט להתפתח מקצועית ויצירתית, לפתח שפה צילומית אישית וייחודית ועוד.

חוויית למידה – חוויית הלמידה בבית ספר מקצועי ומוביל לצילום היא חלק חשוב ומשמעותי בחיי הסטודנטים, והתלמידים נחשפים לתחום המרתק במלוא עוצמתו, הם זוכים להנחיה אישית של מרצים העובדים כצלמים ביומיום, ותוכנית הלימודים עדכנית ומעוררת השראה. הלימודים באקדמיה מבטיחים חיים סטודנטיאליים עשירים, אך פחות מרגישים את חדוות היצירה, והמורים מגיעים בעיקר מעולמות המחקר באקדמיה.

פרקטיקה – קורס מקצועי לצילום מקנה בסיס רחב לצלם המתחיל, התוכנית כוללת נושאים מרחיבים אופקים ומעוררי השראה, והסטודנטים זוכים לפרקטיקה מעולה והם לומדים תוך כדי צילום. הלימודים באקדמיה מתמקדים בידע התיאורטי הקשור לעולם הצילום, על רבדיו השונים. הפרקטיקה חשובה מאוד לסטודנטים והיא מפתחת שפה צילומית אישית, יצירתיות, הבנה, כלים מקצועיים ועוד. כמו כן, הפרקטיקה במסגרת הקורסים כוללת משוב מצלמים מקצועיים וכך זוכים ללמוד מאנשי מקצוע מנוסים.

הכנה לקריירה – לימודים לתואר בצילום מאפשרים לבוגרים לעסוק בצילום, אך עליהם לפתח שפה ויזואלית אישית ולהרחיב את הידע שלהם. בוגרי קורס מקצועי לצילום מקבלים את כל הידע והכלים הנדרשים להתחיל את דרכם המקצועית כצלמים בארץ או בעולם, הם רוכשים ידע וכלים לעבודה עם לקוחות, להקמת ולניהול סטודיו מקצועי לצילום, ולמעשה הם יוצאים אל העולם הגדול עם מקצוע ביד וארגז כלים פרקטי המאפשר להם להצליח.

אפשרויות תעסוקה

בוגרי קורס צילום מקצועי יכולים לעבוד כשכירים או כעצמאים. יש שפע אפשרויות תעסוקה לצלם המתחיל, למשל עבודה בסטודיו של צלם מוכר, צילום אדריכלי, צילומי נוף, ספורט, טבע, משפחות וילדים, הריון, מוצר, אופנה, חדשות ועוד.

בוגרי תואר בצילום יכולים לחפש עבודה כצלמים שכירים בסטודיו או בחברת הפקות, הם יכולים לרכוש ניסיון ובהמשך הדרך להקים סטודיו, אך לא מעט מבעלי התואר ממשיכים ללמוד באקדמיה וחלקם עוסקים במחקר ו/או בהוראה.

לסיכום, תחום הצילום הוא תחום דינמי ומרתק, עולם הצילום ממשיך להתפתח ולהשתנות כל הזמן, יש צורך בעולמות תוכן חדשים ומרגשים, ויוצרי תוכן כמו צלמים זוכים לביקוש רב, לעניין ולעוקבים ברשתות החברתיות, לכן אפשרויות התעסוקה שלהם כיום הן רבות, מגוונות ומעניינות יותר.

הלימודים לתואר בצילום מקנים תואר אקדמי נחשק, אך הם מהווים רק אפשרות אחת מתוך מגוון אפשרויות ללמוד צילום. אם אתם נמשכים לעולם הצילום ורוצים להצליח בו ולשלב בין אמצעים טכניים ודיגיטליים לבין יצירתיות ואמירה אישית.

לפרטים נוספים ושאלות, השאירו פרטים בטופס מטה או התקשרו למשרד: 03-5285105

למידע ופרטים נוספים כתבו לנו:
שלחו הודעה
לוגו ריבוע שקוף

תודה שנרשמתם ליום הפתוח!

פרטים נוספים ישלחו במייל בהקדם

דילוג לתוכן