שעת הזהב – התנאים המושלמים לצילום

צלמים חובבים ומקצועיים יודעים כי האור הוא חלק מרכזי וקריטי לצילום טוב. לעיתים, ההבדל בין תמונה מושלמת ועוצרת נשימה לבין תמונה “רגילה” הוא התאורה בלבד. לכן, כדאי להבין מהי שעת הזהב של הצילום ומדוע דווקא בזמן זה כדאי לכם לצלם תמונות נוף, מבנים מרשימים, אנשים, בעלי חיים וכיוצא בזה.

 

מהי שעת הזהב?

 

מאז המצאת המכשיר האופטי הנקרא קמרה אובסקורה, זרמו הרבה מים בירדן, אך דבר אחד לא השתנה בתחום הצילום והוא הצורך, הראיה וההבנה של האור. צילום, ביוונית Photography, מתאר את פעולת הצילום היא  למעשה- רישום באור (רישום- גרפיה, פוטו- אור) וכדי לצלם מאז המצאת ה”קמרה אובסקורה” ועד היום במצלמות הדיגיטאליות, נזדקק תמיד לאור.

האור הטבעי, השמש, משתנה במהלך שעות היום, הכיוון, הזווית בה השמש מאירה, עוצמת האור ואפילו הקונטרסט (בהתאם לעננות או לאובך), לכן ניתן לראות שישנן שעות בהן האור הטבעי גורם, לניגודיות גבוהה, לצללים ארוכים מאוד, או דווקא קצרים ועוד. יש גם שעות במהלך היממה בהן האור רך יחסית ואינו מייצר צללים כהים ועמוקים, והרכות שלו מדגישה אלמנטים שונים מבחינת צבעוניות, מראה ויופי.

הכוונה במונח “שעת הזהב”, היא לשעות שלפני שקיעת השמש בהן אור השמש יוצר תאורה רכה בגוונים חמים. השמש הנמצאת במקום נמוך לקראת קו האופק יוצרת איזון בין התאורה המגיע מהשמש, העוברת שכבות אטמוספירה רבות המסננות את האור, היוצרות ריכוך וגווני אור חמים, לבין החזר האור המגיע מהרקיע.

מצב תאורה זה יוצר הרמוניה מבחינת פיזור האור, תחושת העומק והצבעוניות, יש פחות צללים עמוקים וכהים, וכך למעשה משיגים תמונות מרגשות ומדהימות עם אור רך ומפוזר באופן שווה.

 

מתי בערך זה קורה?

 

שעת הזהב לצילום מתרחשת פעמיים ביום, כמובן לשמחת הצלמים המקצועיים והחובבים. שעת הזהב הראשונה במהלך שעות היממה היא מוקדם בבוקר, כרבע שעה לפני זריחת השמש. חשוב לציין כי יש לרשות הצלמים כשעה בלבד לנצל את האור הרך והטבעי המתחיל כמה דקות לפני הזריחה, לכן יש להגיע לאזור בו מעוניינים לצלם בזמן, וכאשר עדיין חשוך יחסית.

שעת הזהב השנייה במהלך היום היא בערב, בדרך כלל כשעה לפני השקיעה. במועד זה שעת הזהב לצילום מסתיימת כרבע שעה לאחר שקיעת השמש.

חשוב לזכור כי זמני הזריחה והשקיעה של השמש משתנים בין עונות השנה, יש אתרים שונים ברשת האינטרנט בהם ניתן למצוא מידע מתי מתרחשת שעת הזהב באזור, וכך ניתן להיערך בזמן לקראת הצילום ולא לפספס את תנאי התאורה המחמיאה כדי להנציח את הפריים המושלם עם האור הרך.

 

איך מתכוננים לצילום של שעת הזהב?

 

כדי ליהנות מתמונות מושלמות ומרגשות עם אור רך ויפהפה, יש להיערך נכון לקראת הצילום. מומלץ לבדוק ברשת מתי מתרחשת שעת הזהב באור, יש להגיע עם חצובה מאחר והאור הטבעי חלש יחסית ואם לא משתמשים בחצובה היד עשויה לרעוד בזמן החשיפה הארוכה והתמונה תהיה מטושטשת.

ניתן לצלם אדם ולהעמיד אותו כך שאור השמש יפגע בו, במצב זה אור השמש הרך והחמים יאיר את המודל בצורה אחידה ויפה, או לחילופי לצלם את המודל כך שהוא מסתיר את השמש הישירה, בטכניקה זו ניתן ליצור צילום סילואט מרהיב וניתן להשיג אפקטים מרשימים עם גוון כתום עד אדום המהווה רקע מושלם לאובייקט.

 

מה כל כך מיוחד בצילום מסוג זה?

 

בשעת הזהב יש את תנאי התאורה המושלמים לצילום מרשים ומרגש. השמש הנמוכה בשמיים יוצרת אור טבעי ורך עם פיזור מושלם של האור, ללא צלליות קשות. יש פחות ניגודיות בזמן זה, וגם הצללים הם ארוכים וניתן ללכוד את עומק הפרטים בפריים. מומלץ להצטרף אל סיורים וסדנאות המתקיימים בבית ספר לצילום כדי ללמוד טכניקות מתקדמות לצילום בשעת הזהב.

למידע ופרטים נוספים כתבו לנו:
שלחו הודעה
לוגו ריבוע שקוף

תודה שנרשמתם ליום הפתוח!

פרטים נוספים ישלחו במייל בהקדם

דילוג לתוכן