קומפוזיציה – איך לבחור קומפוזיציה מושלמת?

כדי להפוך צילום למעניין או אף ליצירת אומנות מרשימה ומקורית חשוב ליצור קומפוזיציה מעניינת.

במסגרת לימודי יסודות הצילום הדיגיטלי לומדים את חוקי הקומפוזיציה- כיצד “לסדר נכון” את האובייקטים המופיעים בתמונה. לכן, רגע לפני הלחיצה על כפתור המצלמה כדאי לעצור לרגע, לחשוב על הקשר והמיקום של האובייקטים שאנו בוחרים להכניס לפריים בתוכו, לבחור את המיקום המיטבי, חיתוך הפריים, מה להכניס לתוכו ומה להשאיר בחוץ, כך ניתן להעביר לצופים תחושה מסוימת, מסר, רעיון מורכב וכדומה.

 

מהי קומפוזיציה?

 

אחד הפרמטרים המרכזיים ההופכים צילום למעניין הוא בניה או יצירה של קומפוזיציה מעניינת , הקומפוזיציה היא למעשה ה”סידור” של האובייקטים המופיעים בפריים והיחסים ביניהם, קומפוזיציה עוסקת בארגון נכון של האובייקטים בפריים, המטרה צריכה להיות סידור נכון של האלמנטים בתמונה כך שהעין של הצופה תובל לנושא הצילום המרכזי, תוך התייחסות נכונה לאלמנטים נוספים ובהם הרקע.

יש מספר גורמים המשפיעים על הקומפוזיציה בתמונה, ביניהם מרחק מהמצלמה לאובייקט המרכזי, אורך מוקד העדשה, עומק השדה, יחס בין אורך לרוחב התמונה, מיקום וכיוון האובייקט ועוד.

 

איך לומדים כיצד לעשות זאת נכון?

 

יש לא מעט עקרונות לקומפוזיציה בצילום, וישנם ניואנסים רבים באמצעותם ניתן לארגן את האובייקטים בפריים. אופן ארגון האובייקטים השונים בתמונה יוצר סוגים שונים של קומפוזיציה.

כדי ללמוד איך לעשות זאת נכון מומלץ לבחור בית ספר לצילום ולהירשם לקורס צילום מקצועי. הקורס מקנה ידע וכלים להפעלת המצלמה וליצירת צילום טוב ומקורי. במהלך לימודי הצילום הדיגיטלי לומדים גם את עקרונות הקומפוזיציה ומתנסים בנושא.

לרוב הצילומים יש נושא מרכזי, כלומר אובייקט ראשי שיכול להיות אדם, חיה, חפץ או כל אלמנט אחר. האובייקט הראשי לרוב יקבל את רוב תשומת הלב בתמונה. אך יש להתייחס גם אל הרקע, המתכתב עם האובייקט הראשי, משלים אותו, מדגיש אותו, מסביר אותו או אף מחמיא לו.

אחד החוקים המוכרים בתחום הקומפוזיציה בצילום הוא חוק השלישים. נהוג לחלק את הפריים (באופן דמיוני כמובן) לשלושה חלקים לרוחב ולאורך התמונה, חוק השלישים מציע למקם את הנושא המרכזי באחד מהשלישים בצילום ולא באמצע, באופן כזה הקומפוזיציה מכוונת את תנועת העין של הצופה, לדוגמא אם אצלם ציפור שראשה פונה ימינה, אמקם אותה בשליש השמאלי כדי שיהיה לציפור “לאן להביט”.

 

איך לבחור את הקומפוזיציה המושלמת?

 

כדי לבחור את הקומפוזיציה המושלמת ולהשיג את האפקט הרצוי על הצופה, כדאי לדעת כי יש סוגים שונים של קומפוזיציות בצילום:

– קומפוזיציה סטטית מקנה יציבות בתמונה, העיקרון המנחה הוא חוק השלישים ומחלקים את הפריים לקווים אופקיים ואנכיים, וממקמים את האובייקט בהתאם לכיוון שהוא פונה אליו.

– קומפוזיציה אלכסונית או מעגלית, נקראת גם דינמית. טכניקה זו מתאימה לצילום אובייקט בתנועה והתמונה יכולה ליצור תחושה של מתח, אי שקט ודינמיקה מעניינת. יש להשתמש בעיקרון האלכסונים ולהתייחס לכיוונים ולצבעוניות.

– קומפוזיציה אנכית מתאימה בדרך כלל לצילומי דיוקן ולצילום אנשים.

– קומפוזיציה אופקית מתאימה לצילומי נוף ונועדה להדגיש את המרחב.

– קומפוזיציה מתכנסת ומרכזית מבוססת על עקרון האלכסונים ויוצרת תחושה של תנועה, כאשר האובייקט הראשי מאורגן במרכז הפריים.

– קומפוזיציה סימטרית היא טכניקת מיוחדת להדגשת הסימטריה של האובייקט המרכזי, השיטה מתאימה לצילומי נוף, בעלי חיים, מזון, מוצר תעשייתי ועוד.

כדי להבין את המשמעות של חוקי הקומפוזיציה השונים והאופן שבו משפיע הקומפוזיציה על הצופה, חשוב ורצוי להצטרף לקורסי צילום בו נקבל הסברים וחשוב לא פחות נתרגל התנסויות מעשיות.

 

כמה חשובה קומפוזיציה בתחום הצילום?

 

קומפוזיציה בצילום עושה את ההבדל בין תמונה רגילה לבין יצירת אומנות היוצרת תחושה ורגש אצל הצופה וגורמת לו להתבונן זמן רב בתמונה. אפשר לרכוש טכניקות שונות במסגרת קורסי צילום, סיורים וסדנאות הנערכים על ידי בית ספר לצילום. מומלץ להירשם לקורס מקצועי לצילום, יש מסלולי לימוד שנתיים המקנים את כל הידע הנדרש בנושא הקומפוזיציה, כך ניתן להפוך את תחביב הצילום למקצוע ולהפיק צילומים מרהיבים ומקוריים המשאירים רושם רב.

למידע ופרטים נוספים כתבו לנו:
   שלחו הודעה
   לוגו ריבוע שקוף

   תודה שנרשמתם ליום הפתוח!

   פרטים נוספים ישלחו במייל בהקדם

   דילוג לתוכן