מה המשמעות של גודל החיישן במצלמה?

גודל החיישן במצלמה משפיע ישירות על איכות התמונה שהמצלמה יכולה ליצור. 

ככל שהחיישן גדול יותר, הוא יכול לאסוף יותר אור ולספק יותר פרטים בתמונה, זה משמעותי בצילומים בתנאי תאורה קשים או צילומים בתנאי תאורה נמוכים, כאשר חיישן גדול יכול לספק תמונות עם רעש פחות מובהק ואיכות צבעים יותר טובה.

המידות השונות של חיישני התמונה במצלמות עשויות לכלול:

  • חיישן FULL FRAME שגודלו דומה למידותיו של נגטיב 35 מ”מ כלומר כ-36 × 24 מ”מ. 
  • חיישן “קרופ” APS-C שמידותיו הן כ-22 × 15 מ”מ או דומה. 
  • חיישן “קרופ” Micro Four Thirds (MFT) שמידותיו הן כ-17.3 × 13 מ”מ. 
  • או לחילופין חיישן גדול יותר Medium Format שמידותיו 40 × 30 מ”מ ומעלה.

כפי שצוין – ככל שהחיישן גדול יותר, יש לו יותר אפשרויות לאסוף אור ולספק תמונות באיכות גבוהה יותר.

 

מצלמה עם רקע מטושטש

 

דוגמאות:

לדוגמא מספר מצלמות פופולריות בעלות חיישן פול-פריים (Full Frame)- Nikon D850 (מצלמת DSLR מקצועית עם חיישן Full Frame ברזולוציה גבוהה), Canon EOS 5D Mark IV (מצלמת DSLR מובילה עם חיישן Full Frame ויכולות צילום מקצועיות), Sony Alpha a7 III (מצלמת Mirrorless מתקדמת עם חיישן Full Frame המציעה ביצועים מעולים ואיכות תמונה מצוינת), אלה כמובן רק כמה דוגמאות מתוך מגוון מצלמות המציעות חיישן Full Frame בשוק הצילום.

לעומתן כמה דוגמאות למצלמות עם חיישן קטן יותר- Sony Alpha a6400 (מצלמת Mirrorless קומפקטית עם חיישן APS-C המציעה ביצועים מעולים ותמונות איכותיות), Canon EOS Rebel T7i (מצלמת DSLR עם חיישן APS-C המתאימה למתחילים ומציעה תמונות באיכות גבוהה), Fujifilm X-T30 (מצלמת Mirrorless עם חיישן APS-C המציעה איכות תמונה מעולה ועיצוב קומפקטי).

ועל מנת להמחיש גם מצלמות עם חיישן גדול יותר- Hasselblad X1D II 50C (מצלמת Mirrorless בעלת חיישן Medium Format המציעה תמונות ברזולוציה גבוהה ואיכות מדהימה), Phase One XF IQ4 (מצלמת Medium Format DSLR עם חיישן ענק המיועדת לצילומים מקצועיים ברמה הגבוהה ביותר), Pentax 645Z (מצלמת DSLR עם חיישן Medium Format המציעה תמונות עם רזולוציה גבוהה ופירוט מדהים).

הבחירה במצלמה עם גודל החיישן המתאים לכם תלויה בשני גורמים עיקריים- אחד המטרה שלשמה אתם רוכשים את המצלמה- האם אתם צלמים מקצועיים או שיש לכם כוונה להפוך את הצילום למקצוע והשני הוא תקציב- גודל החיישן משפיע באופן דרמתי על עלות המצלמה ולכן יש לקחת זאת בחשבון.

לסיכום ניתן לומר שאם המטרה שלכם היא לתעד את המשפחה, לתעד זכרונות מטיולים וכו’, ישנן מצלמות בעלות חיישן קרופ שבשילוב עם עדשה איכותית יכולים לתת תוצאות טובות, יחד עם זאת אם אתם חושבם לקחת את הצילום צעד אחד קדימה מצלמה בעלת חיישן FULLFRAME תיתן בהכרח תוצאות טובות יותר, ההבדל בתקציב יכול להיות בים 4,000-4,500 ₪ למצלמת קרופ איכותית לבין 8,000-10,000 ₪ למצלמת פול פריים טובה.

למעבר למאמר בנושא עדשות – לחצו כאן.

למידע ופרטים נוספים כתבו לנו:
שלחו הודעה
לוגו ריבוע שקוף

תודה שנרשמתם ליום הפתוח!

פרטים נוספים ישלחו במייל בהקדם

דילוג לתוכן