המנטור שלי

מאת: רון מנדיל

בן לם (3)

בחנוכה האחרון במסגרת האירוע “התשוקה לאור”, הייתה לי הזכות להעניק לצלם בן לם תעודת הוקרה על תרומתו לעולם הצילום בישראל.

בן לם, הוא ללא ספק, אחד מצלמי האופנה המשמעותיים ביותר שפעלו בישראל ומהאבות המייסדים של תחום האופנה בארץ, בעיני הוא גם אחד מהאנשים היצירתיים ביותר שפגשתי ושהייתה לי הזכות לעבוד אתו תקופה ארוכה ומשמעותית.

בן לם, חי, נושם ומדבר צילום, את השכלתו המקצועית רכש ב”פוליטכניק”, לונדון, בתחילת שנות השישים (העליזות…), ומאז חזרתו לארץ מצלם אופנה ופרסום.

את בן פגשתי התחילת דרכי בעולם הצילום (לפני כך וכך שנים…) והתקופה בה עבדתי איתו הייתה תקופת שיא מבחינתי- מבחינת היקף העבודות ורמתן, היצירתיות וגודל ההפקות- צילמנו כתבות אופנה ושערים למגזינים בארץ ובחו”ל, קטלוגים, ובראשם הקטלוגים של בגדי הים ל”גוטקס” ו”דיווה”, קמפיינים פרסומיים לחברות הכי גדולות בארץ, עבדנו עם משרדי הפרסום המובילים, צילמנו בכל רחבי הארץ, ביוון, במרוקו, בדרום אפריקה ובחופי סיני, צילמנו את הדוגמניות הכי יפות בארץ ובהפקות גדולות עם דוגמניות מכל העולם.

אחד הדברים הזכורים לי “מהימים ההם”  שפעם בחודש, מוקדם בבוקר, היינו יוצאים לסיבוב בין תחנות האוטובוסים כדי לראות את הפוסטרים (“פוסטר-מדיה”) החדשים שייצאו, אני זוכר שבאחת הפעמים ספרנו חמישה פוסטרים שונים שצילמנו, במקביל לשלושה שערים שהתפרסמו והכול באותו היום ממש, בקיצור- עסוקים…


 

בשנים האחרונות מתמקד בן בצילום פרויקטים שונים “שצצים ועולים” במוחו היצירתי כמו: ספורטאיות ישראליות, פורטרטים של נשים יוצאות אתיופיה, עצמים מרוסקים, צילום אדריכלי מזווית אחרת, תיעוד בתים של בן גוריון, ויצמן וביאליק.

חלק מהפרויקטים הפכו לתערוכות והאחרים מחכים לרגע הנכון.

החודש נפתחת תערוכה חדשה: “בן לם: אופנה במערכת”, את התערוכה אצרה צופיה דקל

בתערוכה מוצגים צילומים מהפקות אופנה, שנעשו טרום עידן הפוטו-שופ והדיגיטאל, בשולחנות התצוגה מוצגים חלק קטן מהמגזינים עצמם ואפילו “ספר פולרואידים” בו תעדנו בכל הפקה את כל המדדים בהם צילמנו- מה הלוקיישן, מי הדוגמנית, מי המאפרת, באיזו מצלמה, צמצם, מהירות, סוג הסרט וכו’… דברים שהיום בחלקם מופיעים על הצג הדיגיטאלי, זו הזדמנו לנסות ולהבין כמה הושקע על מנת להפוך רעיון לפריים, כשצלם רצה לצלם “חדר הפוך” הוא בנה תפאורה מתאימה לאימאג’ שיושב לו בראש.

וכמובן, תהיה לכם ההזדמנות לפגוש ואולי קצת להכיר את אחד הצלמים שעד היום מהווים השראה לצלמים רבים, איש יקר, שהשפעתו עלי היא מעבר לתחום הצילום  והוא אחד מהאנשים האהובים עלי ביותר.

לכו לראות.

רון

 

ב”מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית”

אוצרת: צופיה דקל.

18119170_10155223073788674_5598074718243644589_n

למידע ופרטים נוספים כתבו לנו:

    שלחו הודעה
    לוגו ריבוע שקוף

    תודה שנרשמתם ליום הפתוח!

    פרטים נוספים ישלחו במייל בהקדם

    דילוג לתוכן