המדריך לרכישת מצלמה

מאת: גיל לוין

אחת השאלות הנפוצות ביותר ששואלים אותנו תלמידים שנרשמים לקורס צילום למתחילים (יסודות או קורס מתקדם) בסטודיו גברא  – היא ״איזו מצלמה אתם ממליצים לקנות?”.

על השאלה הזאת, ועל עוד כמה שאלות נפוצות, אנסה לענות במאמר הזה. אזהרה! לא תהיה כאן המלצה על מצלמה כזאת או אחרת…

יעל נאוס

כמה נקודות חשובות לפני שבוחרים מצלמה

חנות צילום – חשוב מאוד לבחור חנות טובה, מקצועית ומוכרת. לא מומלץ לרכוש מצלמה בחנות למוצרי חשמל, או בחנות השכונתית שמפתחת תמונות, גם אם זה 100 שקלים פחות. חנות מקצועית תעניק לכם את השירות הטוב ביותר, אחריות מלאה על הציוד, ומקום לחזור אליו אם יש בעיה או כשתרצו לרכוש ציוד נוסף בעתיד.

להתייעץ עם המוכר (או המוכרת) – המוכרים בחנויות הצילום (המקצועיות!) הם אנשי מקצוע. נכון שהתפקיד שלהם הוא למכור, אבל הם אוהבי צילום בדיוק כמוני וכמוכם. הם מכירים את האפשרויות הכי טוב, ואפשר לסמוך עליהם.

תקציב – שאלה לא פחות נפוצה מ״איזו מצלמה לקנות?״ היא ״כמה עולה מצלמה בסיסית”? התשובה לזה יכולה להיות בין 1000 ש״ח למצלמה טובה מיד שניה, ועד 10,000 ש״ח למצלמה מקצועית. אחד הדברים הכי חשובים להחליט עם עצמכם לפני הרכישה הוא כמה כסף אתם מוכנים להשקיע. עשו זאת לפני שאתם בוחרים מצלמה! כאשר מתחילים מחיפוש מצלמה, ללא מסגרת תקציב, מתחילים להתבלבל- ״רגע, הדגם הזה יותר יקר רק ב-300 ש״ח מהדגם השני, אז אולי כבר כדאי לי להשקיע עוד טיפה ולרכוש דגם מתקדם יותר״… אין לזה סוף! יותר מכך, באופן הזה לא לוקחים בחשבון את הציוד הנלווה. החליטו על מסגרת תקציב- כל סכום בין 2000 ל-5000 ש״ח בהחלט מתאים לרכישה ראשונה. בתוך מסגרת התקציב עליכם להכניס: מצלמה, עדשה, תיק צילום, כרטיס זיכרון אחד או שניים, פילטר מגן לעדשה, ורכישות אפשריות נוספות: סוללה ספייר, קורא כרטיסים וחצובה. על כל הציוד הנלווה ארחיב בהמשך.

כאשר תבואו להתייעץ עם המוכר בחנות (המקצועית. כבר אמרתי?) ותגידו לו ״יש לי 3500 ש״ח שבהם אני רוצה לקנות את הציוד הטוב ביותר האפשרי״, הוא יוכל לעזור לכם בצורה הטובה ביותר האפשרית.

״טוב, מצאתי חנות מקצועית, החלטתי על מסגרת תקציב, אבל איך לבחור מצלמה?״

קיימים שני סוגי מצלמות מומלצים: DSLR ו-Mirrorless. המשותף לשניהם הוא האפשרות להחליף עדשות.

DSLR הוא הסוג הוותיק יותר, ולכן הנפוץ יותר. יתרונותיו במבחר גדול מאוד של גופים ועדשות, קיימת עינית אופטית דרכה ניתן לראות באופן ישיר דרך העדשה, חיי הסוללה ארוכים יחסית, ובשל גוף המצלמה הגדול יחסית (שזה גם חיסרון) יש כפתורים ייעודיים נוחים לשימוש. החיסרון העיקרי הוא הגודל- מצלמות אלה גדולות יותר והעדשות שלהן גדולות יותר מאשר מצלמות Mirrorless.

Mirrorless הוא סוג חדש של מצלמות שהתפתח בשנים האחרונות עם החידושים הטכנולוגיים. למצלמות אלה אין את מערכת המראות המאפשרות לצלם להסתכל בעינית ולראות דרך העדשה, ולכן המצלמה קטנה יותר, בלי לאבד מהאיכות האופטית או איכות החיישן. היתרון המשמעותי ביותר הוא הגודל- גם המצלמה קטנה יותר, וגם העדשות. החסרונות בגוף קטן הוא פחות מקום לכפתורים, חיי סוללה מעט קצרים יותר, ובמצלמות ללא עינית אלקטרונית, כלומר הצילום בהן מתבצע דרך המסך בלבד, קשר לצלם בחוץ בשמש. כאשר רוכשים מצלמת Mirrorless, אני מאוד ממליץ על מצלמה בעלת עינית אלקטרונית מובנית, או כזו שאפשר לחבר לה עינית אלקטרונית.

קיימים שני סוגי מצלמות נוספים – מצלמות קומפקטיות ומצלמות ״דמוי -SLR״. מצלמות אלה לא נוחות לקורס צילום למתחילים – יסודות הצילום, ואנחנו לא ממליצים עליהן.

״אז מה עדיף, קנון או ניקון?״

התשובה הקצרה – לא משנה.

התשובה הארוכה – זה ממש, אבל ממש, לא משנה. תבחרו את מה שיותר נוח לכם באצבעות. אם צילמתם בעבר במצלמה של אחת מהחברות האלה, יכול להיות שיהיה לכם יותר קל להמשיך עם מה שאתם מכירים.

״אבל קראתי באינטרנט שהחיישן/מערכת הפוקוס/הטווח הדינמי/פרט טכני כלשהו במצלמה הזאת יותר טוב מבאחרת״

ככלל, לא כדאי לקרוא יותר מדי בלוגים ואתרי אינטרנט שכותבים ביקורות על מצלמות. לרוב מי שכותב את הביקורות האלה הם לא צלמים עובדים, אלא גיקים של צילום שאוהבים בעיקר לקנות מצלמות. הם יכולים מאוד להתלהב מפרט טכני כזה או אחר (51 נקודות פוקוס! יהה!!רוב הצלמים עובדים עם נקודת פוקוס אחת), אבל מה שמעניין אותם בדרך כלל פחות מעניין צלמים עובדים.

המצלמות שלכם לא מצלמות תמונות. אתם מצלמים תמונות. מה שהופך צילום ליפה, מושך לעין או מעורר רגש זה לא כמות הפיקסלים או הטווח הדינמי או נקודות הפוקוס – אלה הם הקומפוזיציה, האור, תפיסת הרגע. כל אלה נקבעים בראש הצלם או הצלמת, ולא במצלמה.

״בכל זאת, מהם סדרי הגודל של מחירי מצלמות?״

שני פרמטרים משפיעים על מחיר המצלמה: ראשית, מיקומה בשורת המצלמות של החברה. כלומר רמת השכלול שלה- החל מהפשוטה ביותר ועד המצלמה המקצועית. פרמטר שני, הוא הדור של המצלמה. גם כאשר חברה מוציאה דגם מצלמה חדש, היא משאירה בשוק את הישן יותר, אך במחיר נמוך יותר.

כך זה נראה בשוק ה-DSLR

 

מצלמות בסיס 1500-2000 ₪:

NIKON – D3500

CANON – 250D

 

מצלמות בסיס 2000-3000 ₪:

NIKON – D5600

CANON – 800D

 

חצי מקצועי 3000-4500 ₪:

NIKON – D7500

Canon – 90D

 

מקצועי בסיסי 4500-7500 ₪:

NIKON – D500 /D750

Canon – 7D II / 6D II

 

מקצועי 7500-10000 ₪:

Nikon – D850

Canon – 5D IV

וכמה דגמים של חצובות

 

דגמים מומלצים בטווח מחירים 250-350 ₪:

Slik U874

Kingjoy VT 860

Slik U8000

Slik U873

Kingjoy BT 158

 

 

דגמים מומלצים עד 1000 ₪:

Slik 330DX

Kingjoy G55

Kingjoy M2008

Manfrotto Befree

 

קצת הסבר על הטבלה:

חשוב מכול- בכל המצלמות שרשומות למעלה, בין אם ב-1,500 ש״ח או 10,000- ניתן לצלם תמונות יפות ואיכותיות. מהם ההבדלים שחשוב להכיר?

מצלמות הבסיס הן פשוטות יותר ויש בהן פחות יכולות מיחשוב ואפשרויות מתקדמות. הן גם קטנות יותר, ולכן יש להן פחות מקום לכפתורים. אבל הן מצוינות!

חצי מקצועי- כמו מצלמות הבסיס, הן מאפשרות צילום ידני, אך מצלמות אלה מעוצבות במיוחד בשביל זה ומאפשרות את הצילום הידני הנוח ביותר. הן גדולות יותר ומאפשרות יותר כפתורים עבור פונקציות חשובות.בנוסף, המצלמות האלה מעט יותר עמידות מאשר הזולות יותר.

מקצועי בסיסי ומקצועי- הסבר על המצלמות האלה הוא כבר מחוץ להיקף של מאמר זה.

״במה כן כדאי להשקיע?״
או! אני שמח ששאלתם! תשובה פשוטה: בעדשות.
עדשות הן לכל החיים! תשקיעו בעדשות. אין שום בעיה להתחיל בעדשות פשוטות וזולות, אבל בתוך מסגרת התקציב שקבעתם לעצמכם, עדיף לבחור גוף מצלמה מעט יותר זולה ולהשקיע מעט יותר בעדשה. עדשות גם משפיעות יותר על הצילום שלכם מאשר גוף המצלמה.

״אז איך בוחרים עדשה?״
בלי להיכנס להסברים, ההמלצה שלי לעדשה ראשונה היא עדשת זום עם טווח של בין 18-135 מ”מ ועד 18-200 מ”מ (אני פחות ממליץ על 18-55 מ״מ).

״מה לגבי הציוד המשלים שהוזכר בהתחלה?״ כמעט שכחתי.

ציוד משלים למצלמה

בנוסף למצלמה ועדשה, יש גם ציוד משלים שאי אפשר בלעדיו:

תיק מצלמה – חשוב שהתיק יתאים למצלמה כשעליה מורכבת העדשה, ועל העדשה מגן שמש. מגן שמש מגיע עם רוב העדשות והוא מעין טבעת פלסטיק שניתן להרכיב על החלק הקדמי של העדשה. באופן כזה ניתן להשאיר את המגן מחובר כל הזמן, ואין צורך להתעסק איתו. ובינתיים הוא גם מגן על העדשה מפני מכות.

פילטר מגן – ללא קשר למגן השמש (טבעת פלסטיק מסביב לעדשה), מומלץ מאוד לרכוש גם פילטר מגן. הפילטר הוא זכוכית המוברגת על גבי החלק הקדמי של העדשה. פילטר מגן, או פילטר UV, הוא פילטר שלא משפיע על כמות האור או על הגוונים, אלא רק מגן על העדשה מפני שריטות או מכות. עדיף שיישבר פילטר בכמה עשרות שקלים על פני עדשה בכמה מאות או אלפים. קיימים בשוק פילטרים מאוד יקרים במאות שקלים, אך על עדשת בסיס אין צורך להרכיב פילטר יקר. עם זאת, אני גם לא ממליץ לרכוש את הזול ביותר ב-40 ש״ח. פילטר ב-70-100 ש״ח בהחלט יכול להתאים.

כרטיסי זיכרון – כרטיס זיכרון אחד זה חובה, אך מומלץ מאוד לרכוש שניים. למקרה שאחד מתמלא או אף נהרס. אין צורך להשקיע בכרטיסים היקרים ביותר. מחיר הכרטיס מושפע מגודל האכסון שלו וממהירות העברת הנתונים. גודל האכסון ישפיע על כמות התמונות שניתן לשמור על הכרטיס. המהירות משפיעה על יכולת הצילום ברצף של המצלמה, על צילום וידאו ועל מהירות העברת הנתונים מהמצלמה למחשב.

חצובה – ב קורס צילום למתחילים בסטודיו גברא נדרשת חצובה, אך אין צורך בחצובה יקרה מאוד. חצובה נדרשת לצילומים בלילה, ובמקרים בהם היציבות חשובה לנו מאוד. ניתן לרכוש חצובות החל ב-250 ש״ח ועד אלפים רבים. אם זה משהו שנראה לכם שתשתמשו בו הרבה, שווה להשקיע כבר בהתחלה עד 600 ש״ח בחצובה. אך אם זה משהו שנראה לכם שלא תזדקקו לו כמעט, גם חצובה ב-250 ש״ח תוכל בהחלט להספיק.

קורא כרטיסים – במחשבים רבים היום יש חריץ לקריאת כרטיסי SD. מי שיש לו כזה במצלמה, והמצלמה שהוא רוכש משתמשת בכרטיסים מסוג זה- אין צורך בקורא כרטיסים. בכל מצב אחר- מומלץ מאוד על קורא כרטיסים פשוט. ניתן גם לחבר את המצלמה למחשב ישירות, אך קצב ההעברה במצבים אלה הוא לרוב איטי יותר.

סוללה ספייר (לא חובה) – סוללה ספייר משמעה שקט נפשי. הסוללות במצלמות היום מחזיקות הרבה מאוד זמן, וניתן להסתדר בקלות עם סוללה אחת. למי כדאי במיוחד לרכוש סוללה נוספת? למי שאוהב לצלם וידאו (זולל סוללה), למי שאוהב טיולים ארוכים באזורים נידחים בעולם, ולשכחנים והמפוזרים שבינינו (כמו כותב מאמר זה)- שכחת להטעין את הסוללה בלילה? לא נורא, יש אחת נוספת זרוקה בתיק.

זהו. זה הזמן להפסיק לקרוא מאמרים על רכישות של מצלמות, אתרים עם ביקורות, וטלפונים לחברים חובבי צילום.
קנו מצלמה, לא משנה איזו, וצאו לצלם!
תתחדשו!

כותב המאמר: גיל לוין.

צלם, בוגר סטודיו גברא – בית ספר לצילום, מורה, ורכז לימודים מקצועיים בסטודיו גברא.

למידע ופרטים נוספים כתבו לנו:

   שלחו הודעה
   לוגו ריבוע שקוף

   תודה שנרשמתם ליום הפתוח!

   פרטים נוספים ישלחו במייל בהקדם

   Call Now Button דילוג לתוכן