גברא מנדיל

גברא מנדיל

גברא מנדיל ז”ל נפטר בפברואר 2006, בהיותו בן 69. הוא היה החולם, המייסד, הצלם, המורה והרוח החיה של סטודיו גברא.

גברא נולד בשנת 1936 בבלגראד למשפחת צלמים. לאחר מלחמת העולם השנייה, בשנת 1949, עלו גברא ומשפחתו לישראל והשתקעו בחיפה, שם פתח אביו, משה, את פוטו תלפיות.

למרות שלא תכנן להמשיך את המסורת המשפחתית בתחום הצילום, מצא את עצמו גברא נכבש על ידי ההתפתחויות החדשות של עולם הצילום בחו”ל. הוא סיים לימודי תואר ראשון באנגליה ואחד מצילומיו זכה בפרס בתערוכה בה הוצגו עבודות של בוגרי בתי ספר לצילום מכל רחבי אנגליה. עם סיום לימודיו עבד אצל מיטב צלמי הפרסומת בלונדון ורכש ניסיון רב.

גברא שב לישראל בתחילת שנות השישים ופתח את סטודיו גברא לצילומי פרסומת, אופנה ותעשייה, ברחוב העבודה 24 בתל אביב ועד מהרה הפך לסטודיו המוביל לישראל בתחומו. גברא יצר למעשה את הביקוש לצילומים מקצועיים ואיכותיים כפי שנראו אז במגזינים מחו”ל. בין לקוחותיו נמנו משרדי הפרסום הגדולים, אל-על, משרדי הממשלה, הבנקים הגדולים, מפעל הפיס, אמקור, תדיראן ועוד. הוא צילם את מלכות היופי והידוענים של שנות ה- 60 וה- 70, זמרים ולהקות לעטיפות תקליטים.

בשנת 1969 ייסד את האיגוד הישראלי של צלמי פרסומת ותעשייה. ב- 1979 הצטרף להתאחדות הצלמים המקצועיים וב- 1985 נבחר לנשיאה. לאורך שנים של הוראת צילום בכל המוסדות להשכלה גבוהה ועד פתיחת בית הספר העצמאי לצילום, היה גברא האדם בעל ההשפעה הרבה ביותר על עיצוב תחום הצילום בישראל. גברא הטביע את חותמו המקצועי והאישי על דורות רבים של צלמים צעירים שחבים לו את הצלחתם המקצועית.

לאחר כ- 30 שנות פעילות מרתקות כצלם וכמורה, במיטב האוניברסיטאות והמכללות בארץ, הפך גברא את הסטודיו שלו לבית ספר לצילום.

בית הספר לצילום, שהקים, היה הגשמת חלום עבורו. כאן התאחדו אהבתו הגדולה של גברא לצילום עם הידע המקצועי הרב שצבר וכשרון ההוראה יוצא הדופן שלו. עד ימיו האחרונים הוא לא חדל לעסוק במה שנתפס בעיניו כשליחות – להקנות לתלמידיו ידע, כלים ובעיקר את האהבה לצילום.

צילומי הפורטרטים, מלכות היופי וצילומי האופנה של גברא, הוצגו בתערוכות שונות ובימים אלה מוצגים בתערוכה במוזיאון “יד ושם” בירושלים, תערוכה המוקדשת לניצולי שואה שבאומנותם ויצירותיהם עיצבו את הישראליות כפי שהיא מוכרת לכולנו כיום.

סטודיו גברא, מאז 1962, ממשיך לפעול גם היום כבית ספר ייחודי מסוגו לצילום מקצועי המכשיר מדי שנה ממיטב הצלמים בישראל, מנוהל על ידי ילדיו של גברא, רון מנדיל ורותי מנדיל-חלבי.

הסטודיו המחודש ממוקם ברחוב חומה ומגדל 26 ת”א.

 

יד ושם:  עדותו של גברא מנדיל

מבט שני ערוץ 1: “איסלאם של הצלת יהודים” סיפור על אומץ חברות ומצלמה 

למידע ופרטים נוספים כתבו לנו:
שלחו הודעה
לוגו ריבוע שקוף

תודה שנרשמתם ליום הפתוח!

פרטים נוספים ישלחו במייל בהקדם

דילוג לתוכן